hydraulik kraków

menu

Jeśli górna część grzejnika jest zimna, a dolna ciepła – to znaczy, że jest zapowietrzony. Innym objawem może być bulgotanie z wnętrza grzejnika.

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Gdy za oknem mrozy zaczynają być coraz dotkliwsze, wielu z nas zaczyna dociekać, dlaczego grzejniki nie grzeją tak, jak powinny. Bardzo częstą przyczyną jest zapowietrzenie grzejnika. Dziś zdradzę jak sprawdzić czy grzejnik jest zapowietrzony, oraz wytłumaczę jak prostym sposobem go odpowietrzyć.

Objawy zapowietrzonego grzejnika

Jeśli górna część grzejnika jest zimna, a dolna ciepła – to znaczy, że jest zapowietrzony. Dzieje się tak, ponieważ grzejnik nie jest cały wypełniony wodą. Innym objawem zapowietrzenia może być bulgotanie wydobywające się z wnętrza grzejnika.  Warto tutaj zaznaczyć, że długotrwałe zapowietrzenie może powodować trwałe uszkodzenie grzejnika – powietrze, które jest w środku wywołuje rdzewienie niektórych elementów.

Odpowietrzanie grzejnika

Odpowietrzanie jest bardzo prostą czynnością. Dlatego postanowiłem napisać o niej na moim blogu. Wierzę, że chociażby kilku klientów zaoszczędzi troszkę pieniędzy nie musząc wzywać hydraulika. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, albo po prostu masz ważniejsze rzeczy na głowie – dzwoń do mnie, jestem fachowym hydraulikiem na pewno przyjdę Ci z pomocą.
Jeśli chcesz za odpowietrzanie grzejnika zabrać się sam, to czytaj dalej.

Czego będziesz potrzebować?

Po pierwsze śrubokręt (płaski), albo specjalny kluczyk (powinieneś go otrzymać podczas montażu grzejnika).  Jeśli zawór jest odkręcany ręcznie to powyższych narzędzi nie potrzebujesz. Niezbędne będzie naczynie, do którego spłynie woda z grzejnika, oraz szmatka, która uchroni Twoją ścianę przed niepotrzebnymi zabrudzeniami.

Do dzieła

  • Aby zabrać się do odpowietrzania wpierw musisz zamknąć zawór termostatyczny.
  • Po stronie przeciwnej od zaworu z głowicą termostatyczną, znajdziesz zawór odpowietrzania. Sprawdź położenie otworu wylotowego odpowietrznika. Przekręć go w dół, aby wylatująca woda nie poplamiła ściany.

To jest zawór odpowietrzania

  • Na wszelki wypadek asekuruj okolice wykorzystując szmatkę (tak, aby mieć pewność, że nie pobrudzisz niczego cennego).
  • Zabierz naczynie na wodę podkładając pod otwór wylotowy odpowietrznika.
  • Poluzuj delikatnie śrubę odpowietrznika, używaj do tego śrubokręta albo odpowiedniego klucza.
  • Poczekaj aż wyleci całe powietrze, a z otworu zacznie wydobywać się tylko woda.
  • Gdy wypływająca woda nie zawiera już powietrza, zakręć śrubkę odpowietrznika.
  • Ustaw głowicę termostatyczną do poprzedniej pozycji.

Jeżeli grzejnik po odpowietrzeniu nadal nie działa to znaczy, że lepiej wezwać hydraulika, który zbada przyczynę i naprawi to, co się zepsuło. Jeśli mieszkasz w Krakowie i chcesz skorzystać z dobrego hydraulika to dzwoń 573 242 372 – pomogę.

Trzymaj się ciepło!
Pozdrawiamy z awarie.wroclaw.pl